سیستم انتشار محتوا سیستم انتشار محتوا

اهتزار پرچم بانک مسکن بر بام کشور ترکیه

به گزارش روابط عمومی مدیریت شعب استان خراسان شمالی، چهار تن از کوهنوردان بانک مسکن استان خراسان شمالی به همراه تیم کوهنوردی کوهیار بجنورد، در یک صعود دو روزه قله 5137 متری آراراتِ کشور ترکیه را فتح کردند.

    در این سفر ورزشی شش روزه که در داخل ایران از شهر بجنوردآغاز و به شهر ماکو و مرزبازرگان ختم شد و در عمق 40 کیلومتری خاک ترکیه و "شهر دوغو بایزید" ادامه داشت، آقایان جلیل رستمی، جواد ایزانلو، احمد بقایی مقدم و عبدالحسین نوریان از کارکنان شاغل در مدیریت شعب بانک مسکن خراسان شمالی در کنار همنوردانشان حضور داشتند. جلیل رستمی یکی از اعضای تیم کوهنوردی بانک مسکن خراسان شمالی در خصوص برنامه صعودشان گفت: برنامه صعود به قله آرارات از ساعت هشت صبح آغاز شد. همنوردان پس از صرف صبحانه در "هتل گلدن هیل"، محل اقامتشان را با دو دستگاه ون به سمت کوهپایه قله آرارات ترک کردند. مسیر خاکی منطقه تا ابتدای مسیر پیمایش حدودا 20 دقیقه به طول انجامید که ارتفاعش از سطح دریا 2200 متری می باشد. در این نقطه کیسه بار اضافی جهت انتقال توسط قاطرها به لیدر منطقه ای ترک تحویل داده شد. وی ادامه داد: مسیر چهار ساعته کوهپایه تا بیس کمپ به دلیل وجود شیب ملایم و تنوع گونه های گیاهی و زیبایی خاصِ مسیر با شور و نشاط همنوردان پیموده شد و پس از استراحت کوتاه و ادامه مسیر در ساعت 17 به کمپ دو در ارتفاع 4200 متری رسیدیم، این کمپ مشرف به دره مخوفی با عمق زیاد و یخچال های عظیم است که گاه و بیگاه با صدای ریزش سنگ هایش ترس را در چهره هر کوهنوردی نمایان می کرد. پس از صرف شام و نوشیدن چای و استراحت کوتاهی داخل کیسه خواب ها در ارتفاع 4200 متری ساعت 2:30 بامداد کوله ی حمله به قله را بسته و حرکت کردیم. دیگر خبری از قاطر و کمک نبود؛ شیب تند، سنگ های آتشفشانی و گنبد یخی حرکت را کٌند کرده بود. سرانجام ساعت 9:30 صبح لحظه باشکوه و غرورآفرین فتح قله 5137 متری و مملو از برف و یخِ آرارات رقم خورد. دورتادور ما را ابرها فراگرفته بودند، باد استخوان سوزبر فراز قله به صورتمان چنگ می کشید. گروه پس از ثبت لحظه صعود و گرفتن عکس یادگاری ساعت 10 صبح به سمت پایین حرکت کرد.

    لازم به توضیح است تیم کوهنوردی بانک مسکن خراسان شمالی در بدو ورود به شهر بجنورد مورد استقبال گرم و باشکوه همکاران و خانواده هایشان قرار گرفتند. سپس در مراسمی با حضور مدیر شعب استان، مسیولین دوایر و همکاران ستاد ضمن تبریک این صعود غرور آفرین از زحمات آنان تقدیر شد. اسدی فر مدیر شعب استان در این مراسم با اشاره به تاثیر کوهنوردی بر سلامت روح و جسم ابراز داشت: کوهنوردی یکی از بهترین ورزش ها دنیاست که نه تنها جسم را آماده می کند، ذهن را نیز از تنش و اضطراب زندگی دور می کند. وی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: صعود کوهستان غیرت و همت و فرود کوهستان فروتنی را تعلیم می دهد.

    لازم به یادآوری است کوه آرارات در شمال شرقی کشور ترکیه ( استان آغری) قراردارد و از قله آرارات بعنوان محل به خاک نشستن کشتی حضرت نوح پس از طوفان نام برده می شود.

آخرین بروزرسانی 1398/5/30