تازه های اخبار تازه های اخبار

رییس شعبه مرکزی بندرعباس عنوان کرد:

داشتن کارکنان با انگیزه ، صادق و پر انرژی بهترین سرمایه برای یک رییس شعبه وبانک می باشد

آقای موسی رحیمی در سال 1378 به استخدام بانک مسکن درآمد وی تا کنون سمت های همچون معاون شعبه قشم – رییس شعبه رودان –بازرس اداره کل بازرسی و از دیماه 91 نیز رییس شعبه مرکزی بندرعباس را عهده دار بوده است وی تا کنون توفیقات زیادی در زمینه های آموزشی و مدیریتی کسب نموده وبدون شک کسب موقعیت ممتاز در کسب و کار و زندگی ناشی از شانس یا اتفاق نیست بلکه نتیجه فکر خلاق ،تصمیم درست و تلاش مداوم همراه با تعهد و دلسوزی است .

آقای رحیمی،چگونه به استخدام بانک درآمدید؟و چه احساسی نسبت به یک کارمند بانک داشتید؟
سال 78 یک روز با یکی از دوستان از کنار شعبه بانک مسکن رد می شدیم که آگهی استخدام نصب شده بر روی شیشه توجه ما را به خود جلب کرد البته با توجه به اینکه در فامیل چند نفری کارمند بانک داشتیم تا حدودی با کار بانک آشنا بودم. همچنین در دوران خدمت سربازی نیز مدتی به عنوان نگهبان بانک مشغول بودم و با خیلی از فعالیتهای بانک آشنا بودم .خلاصه ثبت نام کردم و جزینفرات برتر به استخدام بانک درآمدم .
اولین کاری که در شعبه یاد گرفتید را به یاد می آورید؟
یادم هست اولین روزی که وارد شعبه شدم با سندی برخورد کردم که سرفصل (( بانکها حساب آنها)) بدهکار و(( بانک ها حساب ما)) بستانکار شده بود کنجکاو شدم و ماهیت و علت این کار را از معاون شعبه پرسیدم که او نیز با صبر و حوصله و با خوشرویی توضیحات کاملی داد و حسابداری حساب بانکها اولین کاری بود که در شعبه یاد گرفتم این اشتیاق من باعث شد که از همان ابتدا در بخش حسابداری شعبه مشغول به کار شوم .
سمت قبلی شما بازرس بوده است چه تفاوتی میان این سمت با سمت فعلی شما وجود دارد ؟
سه سال حضور درجمع همکاران بازرسی اتفاق خوبی بود که برای اینجانب افتاد و تجربیات ارزنده ای در این مدت کسب کردم . خوب هر شغل و سمتی علاوه بر مزایا ، مشکلات خاص خود را دارد ولی آن عشق و علاقه ای که در وجودم نسبت به خدمت در بانک مسکن داشتم و دارم تمام این مشکلات را تحت شعاع قرار می دهد ولی در مجموع تجربیات خوبی از این دوران به دست آوردم و از همینجا نیز از کلیه همکاران اداره بازرسی که نهایت لطف را به بنده داشتند و از وجودشان کسب تجربه کردم کمال تشکر را دارم .
شما بازرس چه استانهایی بوده اید ؟
غیر ازشعب استان هرمزگان به استانهای بوشهر – فارس –تهران –البرز – زنجان – سیستان و بلوچستان – خراسان و بعضی از استانهای دیگر ماموریت داشته ام 
با این تنوع محیطی در شهر های مختلف ،خاطره ای است که فراموش نکنید ؟
خوب سفر به استانهای مختلف با خاطرات زیادی همراه بود یادم هست در یکی از ماموریتها ، همراه با گروه بازرسی بعدالظهر به یکی از شهرها رسیدیم و در مهمانسرای بانک ساکن شدیم من برای خرید شام بیرون رفتم در صف نانوایی بودم که یک آقایی بدون رعایت نوبت قصد خرید نان را داشت که من و دو سه نفر دیگر ، اعتراض کردیم و دقایقی بابت این موضوع بحث کردیم البته بنده خدا متقاعد شد و معذرت خواهی کرد ، روز بعد به هنگام ورود به اولین شعبه یکدفعه همون آقا رو در شعبه دیدم آره ایشان مسیول یکی از دوایر شعبه بود بنده خدا از شرمندگی سرش را پایین انداخته بود آخر وقت آمد و زیاد معذرت خواهی کرد بهشون گفتم که اشکالی ندارد و موضوع رو فراموش کند . البته این موضوع باعث شد که ایشان الان یکی از دوستان خوب بنده باشند .
اینکه مدت زمان طولانی در ماموریت بودید،برای خانواده تان مشکل نبود؟به نظر من یکی از فاکتورهای اصلی موفقیت یک کارمند ، حمایت خانواده و داشتن آرامش خانوادگی است که بنده در این مورد خیلی خوش شانس بودم و همینجا از همسرم که به دلیل قبول مسیولیت خانواده در غیاب من زحمات زیادی کشید سپاسگزارم. 
خوب پس چطور شد دوباره به شغل مدیریتی برگشتید ؟
از دوران نوجوانی همیشه میل به نوآوری و خلاقیت در وجودم احساس می کردم و بعدها در بانک نیز این حس پررنگتر شد همیشه از مشکلات و چالشها استقبال می کردم چون این مشکلات من را به تلاش بیشتر وا می داشت و مطمین بودم که می توانم هر چالش و مشکلی را با یاری خداوند و تلاش خودم حل کنم . خوب امکان ارضای این حس درونی در شغلهای تخصصی و روتین کمتر میسر خواهد شد .
شما موفقیتهایی در زمینه های آموزشی و آزمون سنجش شغلی داشتید می توانید بیشتر توضیح دهید :
بنده درهر چهار دوره برگزار شده آزمون سنجش شغلی رتبه اول استانی را در رده روسا و معاونین شعب کسب کردم همچنین در سه دوره پیاپی تا سال 90 به ترتیب موفق به کسب رتبه های نهم – یازدهم و اول کشوری شدم همچنین مدت دو سال هم هست که به عنوان مدرس با دایره آموزش مدیریت استان همکاری دارم .
پس به نوعی شما یکی از پرافتخارترین همکاران در آزمون سنجش شغلی می باشید می توانید علت موفقیت خود را در این زمینه بفرمایید .؟
شما لطف دارید . بنده همیشه اعتقاد دارم جهت موفقیت در هرکاری باید دانش آن کار را به خوبی فرا گرفت در بانک نیز ارتقای سطح دانش بانکی و اطلاع کامل از دستورالعملها و بخشنامه ها ی بانک یکی از لازمه های موفقیت می باشد در مورد خودم نیز ، بحث و تفسیر بخشنامه های بانک با سایر همکاران و همچنین لطف و اعتمادی که اکثر همکاران به بنده داشته و سیوالات بانکیشان را از بنده می پرسند باعث گردیده همیشه تلاش کنم سطح اطلاعاتم را بالا ببرم .

آقای رحیمی علاوه برموفقیت شما در زمینه شغلی همیشه شاهد درخشش شما در زمینه های دیگراز جمله: قرایت قران ،اذان ،مداحی ،اجرا و کارگردانی در جهت همکاری با بانک بوده ایم واین نشان از اعتماد به نفس بالای شماست آیا در این زمینه ها هم به صورت تخصصی فعالیت داشتید یا بیشتر به صورت تجربی و ذاتی بوده است؟
خوب بیشتر به صورت تجربی و به خاطر علاقه درونی می باشد البته قبل از بانک فعالیتهای مذهبی ، فرهنگی و هنری داشتم و با توجه به ارادتی که به اهل بیت دارم اکنون نیز در زمینه کارگردانی نمایشهای مذهبی و تعزیه فعالیت دارم 

کار در بانک برای این گونه فعالیت ها فرصتی باقی می گذارد؟ خوب درست است که کار در بانک بیشتر وقت یک کارمند را می گیرد از طرفی دیگر قبول مسیولیت نیز مزید بر این موضوع می باشد لیکن پرداختن به فعالیتهای سالم به خصوص فعالیتهای مذهبی و قرانی انگیزه کاری را نیز بالا می برد 

کدام کار بانکی به نظرتان سخت تر از دیگر کارهاست؟
به نظر بنده اگر هر شخصی ، کار خود را دوست داشته باشد و علاقه درونی نسبت به شغل خود داشته باشد قطعا از کار خود لذت می برد و هر سختی که داشته باشد برایش قابل تحمل است بنده نیز از کار در بانک لذت می برم و فکر نمی کنم کار سختی در بانک وجود داشته باشد البته این به این معنا نیست که کارها را کوچک بشماریم و تلاش نکنیم بلکه به این معناست که با تلاش و پشتکار و داشتن انگیزه ، هیچ کاری سخت نیست .
آقای رحیمی شعبه مرکزی بندرعباس یکی از شعب موفق در خصوص وصول مطالبات – جذب منابع ، خدمات الکترونیک در پایان سال 91 محسوب می شود لطفا در این خصوص توضیحات بیشتری بفرمایید ؟
در زمینه وصول مطالبات در پایان سال 91 نسبت به سال قبل از آن 51 درصد کاهش داشتیم همچنین رشد 17 درصدی منابع را شاهد بودیم در خصوص صدور ضمانتنامه و همچنین خدمات الکترونیکی و انتقال تسهیلات به سیستم متمرکز نیز ضمن رسیدن به اهداف تعیین شده جزی شعبات موفق استان بودیم . که این موفقیتها مرهون زحمات کلیه پرسنل شعبه و همچنین همکاریها و راهنماییهای همکاران مدیریت شعب استان به خصوص گروه وصول مطالبات مستقر در مدیریت می باشد .
آقای رحیمی ضمن تبریک به شما و همکاران شعبه، شنیدیم به تازگی شعبه مرکزی درجه گرفته ،احساس می کنیم که رفتار صمیمی و نزدیک شما با همکاران یکی از دلایل این موفقیت اخیر است نظر خودتان چیست ؟
خیلی ممنون ، البته این موضوع مرهون زحمات کلیه پرسنل شعبه می باشد و بنده تنها سعی کردم حس اعتماد به نفس و انگیزه کارکنان را تقویت کنم مطمینا داشتن کارکنان با انگیزه ، صادق و پر انرژی بهترین سرمایه برای یک رییس شعبه می باشد و یکی از برنامه های اصلی بنده نیز در کنار سایر امور شعبه تقویت انگیزه کارکنان و مشارکت آنها در تصمیم گیری ها می باشد .
کارمند بانک باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
صداقت ، درستکاری و داشتن انگیزه بالا از ویژگیهای یک کارمند خوب می توان برشمرد به خصوص داشتن انگیزه بالا ، اعتماد به نفس و تعلق خاطر به سازمان شالوده سایر ویژگیهای مثبت می باشد 
چگونه می توان از نظرات متفاوت سود جست ؟
در شعبه جلسات و اتاق های فکر با پایوران شعبه بصورت هفتگی و با کلیه پرسنل به صورت ماهیانه برگزار می شود و از نظر کلیه پرسنل در امر امورات شعبه و حل مشکلات استفاده می گردد .

مهمترین چیز برای یک شعبه بانک چیست؟
همانطور که قبلا عرض کردم مهمترین سرمایه برای یک شعبه داشتن نیروهای با انگیزه ، ساعی و پرانرژی می باشد که با مدیریت صحیح می توان این نیروها را در راستای اهداف بانک بکار برد 
نظرتان را در خصوص جایگاه این بانک وشعبه نزد مردم بفرمایید؟ 
به حمدالله بانک مسکن جایگاه خوبی نزد جامعه دارد و جزی خوشنام ترین بانکها می باشد همچنین موفقیت در انجام طرح های عظیمی همچون طرح مهر و تعامل بانک با دولت نیز توانسته بر جایگاه بانک بیفزاید . 

نظرتان درباره روزی که تمام کارهای بانکی الکترونیکی شود چیست؟
خوب اگر اینجور بشه که همه مان بیکار می شیم ( با خنده )
البته در دنیای پیشرفته امروز استفاده از بسترهای الکترونیکی و مجازی در امر بانکداری یک ضرورت انکار ناپذیر است به حمدلله در سالهای اخیر کارهای خوبی در بانک مسکن جهت نیل به این هدف انجام شده است ولی با توجه به رقابتی که بین بانکها در این زمینه وجود دارد می طلبد در این زمینه تلاش های بیشتری انجام پذیرد . توسعه زیر ساختها و سخت افزار - توسعه فرهنگ استفاده از این امکانات ، توسعه امنیت سیستم های الکترونیکی و ایجاد طرح های نو و رقابتی می تواند ما را در رسیدن به این هدف کمک کند .
برنامه های شما جهت رسیدن به اهداف شعبه در سال 92 چیست ؟
با توجه به رویکرد بانک در سال 92 برنامه اصلی ما در شعبه نیز جذب منابع به خصوص منابع ارزان قیمت می باشد و برای رسیدن به این هدف ازمشارکت کلیه پرسنل شعبه استفاده می گردد بدین صورت که برای هر یک از پرسنل شعبه ، متناسب با شغل و توانایی وی اهدافی را در جذب منابع برای او در نظر گرفته ، که با بازاریابی مستمر و هدفمند باید به آن دست پیدا کند .در نهایت عملکرد کارکنان را درجلسات ماهیانه بررسی و در تخصیص پاداشها و سایر مزایا لحاظ می گردد . همچنین گروه تخصصی بازاریابی متشکل از تعدادی از کارکنان در شعبه تشکیل گردیده که بصورت تخصصی و فراگیر کار بازاریابی را انجام می دهند . برنامه هایی در خصوص تمرکز وجوه بخش مسکن اعم از تولیدکنندگان و فروشندگان مصالح ساختمانی – آهن آلات –خدمات فنی مهندسی و غیره با استفاده از ظرفیت انبوه سازان مشتری شعبه در دست اقدام داریم همچنین در خصوص تمرکز حسابهای پیمانکاران طرف قرارداد با بنیاد مسکن و اداره راه و شهرسازی با همکاری مدیریت شعب استان رایزنی های لازم انجام گردیده است همچنین با توجه به موقعیت مکانی شعبه می طلبد که در حوزه غیر مسکن به خصوص بخش تجارت فعال باشیم که فعالیتهایی را در خصوص نصب دستگاههای pos فروشگاهی در فروشگاههای پیرامون شعبه شروع کردیم که در صورت ارتقای خدمات و پشتیبانی این دستگاهها توسط بانک و شرکت های مجری ، موفقیتهای خوبی را در این زمینه کسب خواهیم کرد .
اگر پیشنهادی در زمینه بازاریابی دارید بفرمایید؟
با توجه به شرایط کنونی بانک و نیاز مبرم به جذب منابع ارزان قیمت و با توجه به ظرفیت بالقوه ای که در بخش pos های فروشگاهی وجود دارد می طلبد که (( این بازاریابان خاموش را بیشتر دریابیم )) لذا جای آن دارد که بانک بصورت قوی در این بخش وارد شود و نسبت به ارتقای کمی و کیفی خدمات این دستگاهها اقدام نماید .

و سخن آخر..... ؟
خدا راهمیشه شاکرم که توفیق خدمت در بانک مسکن به من عطا کرد و به عنوان یک برادر کوچکتر همیشه از همکاران خواسته ام قدر این لحظاتی که در بانک خدمت می کنند را بدانند وسعی کنند از کاری که انجام می دهند لذت ببرند ، قطعا داشتن عشق و علاقه به کار و سازمان ، رمز موفقیت است انشالله ، با تلاش و انگیزه ای که همه همکاران دارند هر روز شاهد ارتقای جایگاه بانک باشیم 

آخرین بروزرسانی 1395/7/6