نمایش اخبار نمایش اخبار

در کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی

بانک مسکن «جایزه مسوولیت اجتماعی مدیریت» را کسب کرد.

بانک مسکن در کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی با رویکرد توسعه و جایزه مسوولیت اجتماعی مدیریت به دلیل مجموعه اقداماتی که در حوزه برنامه ریزی، حمایت و پشتیبانی از طرح های تامین مسکن طیف های گسترده متقاضی و نیازمند، انجام داد، موفق به کسب جایزه «مسوولیت اجتماعی مدیریت» شد و مورد تقدیر دبیرخانه این همایش قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی بانک مسکن، در این کنفرانس که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد؛ دبیرخانه کنفرانس  ، پس از بررسی فعالیت شرکت­ ها، سازمان­ ها و نهادهای مختلف، جایزه «مسوولیت اجتماعی مدیریت» را به دلیل تلاش­ های بانک مسکن در طراحی و استقرار معیارهای مسوولیت اجتماعی و به خصوص در حوزه تامین مسکن و سرپناه برای اقشار مختلف جامعه  ،به این بانک اعطا کرد.بر اساس این گزارش،آنچه باعث شد تقدیرنامه جایزه «مسوولیت اجتماعی مدیریت» به بانک مسکن برسد، دسته ­ای از اقدامات اجتماعی است که طی دوره کنونی مدیریت بانک مسکن یعنی در فاصله سال ­های 93 تا کنون، توسط این بانک توسعه ­ای-تخصصی برای تامین نیاز مسکن خانوارهای کم ­درآمد، خانه­ اولی ­ها و همچنین تقاضای مصرفی خرید مسکن انجام شده است.بانک مسکن با طراحی سبد متنوع تسهیلات خرید و ساخت مسکن آن به شکل تسهیلات ارزان قیمت، گروه­ های مختلف نیازمند سرپناه را تحت پوشش حمایت های مستقیم مالی قرار داد.

این گزارش حاکی است در حال حاضر تسهیلات خرید مسکن پرداختی توسط بانک مسکن به طور متوسط 40 تا 50 درصد قدرت خرید جامعه هدف را تحت پوشش قرار می­دهد.همچنین تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن نیز که با هدف عرضه مسکن ارزان قیمت برای همین جامعه هدف تقاضا، توسط بانک مسکن پرداخت می شود بیش از 50 تا 60 درصد هزینه ساخت مسکن را برای سازنده­ ها پوشش می­دهد.بانک مسکن در حال حاضر بیش از 40 درصد از کل تسهیلات بخش مسکن را پرداخت می­کند.بانک مسکن همچنین تا کنون بیش از 47 هزار میلیارد تومان تسهیلات ساخت ارزان قیمت به طرح مسکن مهر با ظرفیت 3 میلیون و 107هزار واحد مسکونی مهر پرداخت کرده است.این اقدامات که زمینه و آثار اجتماعی آن به مراتب بیش از پیامدهای مثبت اقتصادی­ اش، بازتاب دارد سبب شده جایگاه بانک مسکن در حوزه تعهد به مسوولیت اجتماعی، در رتبه برتر قرار بگیرد.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: مسوولیت اجتماعی، قبل از هر چیز یک مقوله فرهنگی است.بر اساس این گزارش ،در ابتدای این کنفرانس  صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، طی سخنانی  انگیزه‌ حضور در این کنفرانس را ارزش و منزلتی عنوان کرد  که حوزه مسوولیت‌اجتماعی برای توسعه‌ ایران دارد .وی با اشاره به رهیافت‌هایی از بحث مسوولیت‌های اجتماعی افزود: مشکل امروز جامعه ایران ناشی از عدم پذیرش مسوولیت بنگاه‌های اقتصادی و اجتماعی است. اگر جامعه امروز با حجم وسیعی از آسیب‌های اجتماعی مواجه می‌شود، به عملکرد ما در گذشته نزدیک و دور برمی‌گردد.صالحی امیری با تاکید بر وجود تحولات گسترده‌ جامعه‌ ایران و ضرورت بازنگری و بازشناسی این تحولات در راستای مسوولیت اجتماعی، تصریح کرد: این جامعه هر لحظه در مسیر تغییرات قرار دارد. علاوه بر سرعت تغییرات، حجم تغییرات در ایران جدی است. عمق، گستره و شدت تغییرات به حدی است که بعضی از جامعه‌شناسان آن‌ را به زلزله تشبیه می‌کنند. نتیجه، این است که ما نیازمند ارایه مدل‌های جدیدی برای مدیریت مسوولیت‌های اجتماعی متناسب با این تغییرات هستیم.

وی با اشاره به پیشینه مسوولیت اجتماعی در ایران، تصریح کرد: نمونه‌ زنده مسوولیت اجتماعی را در وقف می‌بینیم؛ در گذشته فضیلت وقف آن‌چنان بود که در شهر‌ها و روستاها، بناها و منابع را وقف می‌کردند و بسیاری از انسان‌های مردم دار، فهیم و مسوولیت‌پذیر در شهرها و روستاها، اموال خود را در متعالی‌ترین سطوح اجتماعی وقف می‌کردند. مفهوم مسوولیت‌ اجتماعی در گذشته ایران، تبار بسیار با ارزشی دارد که نیازمند کار مطالعاتی بنیادی است. امروز باید یک نوع بازسازی مفهوم وقف را با رویکرد مسوولیت اجتماعی در جامعه ایران داشته باشیم. در گذشته رویکرد فردی بود و امروز، رویکرد نهادی مطرح می‌شود.وی به رویکرد انسجامی در بحث مسوولیت اجتماعی پرداخت و ادامه داد: ما باید برای پذیرش مسوولیت اجتماعی، یک نظام قانونمند و سیستمی در کشور ایجاد کنیم. امروزه کاری که نهادها و بنگاه‌ها در این حوزه انجام می‌دهند، فاقد انسجام است و ما نمی‌دانیم در کشور، چه میزان رویکرد مسوولیت اجتماعی و در چه سطوحی وجود دارد. ما نیازمند انسجام تقویمی، انسجام مدیریتی، انسجام ساختاری و انسجام برنامه‌ای برای توزیع مسوولیت در سطح ملی هستیم، به‌ویژه در نقاط دور و نابرخوردار. در بین بنگاه‌ها و نهادهای خصوصی بانک پاسارگاد سرآمد عمل به مسوولیت‌های اجتماعی است و از این جهت شایسته تقدیر است. واقعیت این است که همه بنگاه‌های اقتصادی و اجتماعی باید یک مسوولیت اجتماعی را در کشور قبول کنند. اگر این اتفاق در کشور شکل بگیرد، فقر و نابرابری و تبعیض به شدت کاهش می‌یابد.

شایان ذکر است ، در این مراسم ضمن اهدای جایزه‌ مسوولیت‌های اجتماعی به سازمان‌های برتر، از خانواده شهدای آتشنشان که در حادثه دلخراش ساختمان پلاسکو جانفشانی کردند،نیز  تقدیر شد.

 

آخرین بروزرسانی 1395/12/2