نمایش اخبار نمایش اخبار

سهم 14 هزار میلیارد تومانی بانک مسکن در طرح اقدام ملی

مدیرعامل و رییس هیات مدیره بانک مسکن از سهم 14 هزار میلیارد تومانی بانک مسکن در تامین مالی طرح اقدام ملی مسکن خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا ، ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیرعامل و رییس هیات مدیره بانک مسکن اعلام کرد: 140 هزار واحد مسکونی از مجموع 400 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن طی سال های 98 و 99 از سوی بانک مسکن تامین مالی خواهد شد که مبلغ کل آن حدود 14 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

بر این اساس بانک مسکن سهمی حدود یک سومی در تامین مالی و پرداخت تسهیلات به پروژه های مسکن سازی در سراسر کشور در قالب طرح اقدام ملی مسکن خواهد داشت.هر چند در اجرای این طرح علاوه بر بانک مسکن بانک های دیگری نیز به عنوان عامل پرداخت تسهیلات ساخت و خرید واحدهای مذکور به سازنده ها و خریداران این واحدها معرفی خواهند شد.

بنا بر اعلام محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، برای نامین مالی این پروژه ها و کمک رسانی مالی به متقاضیان و سازندگان طرح اقدام ملی مسکن، تسهیلات بانکی تنها از طریق بانک مسکن پرداخت نمی شود. بلکه بانک مرکزی سهمیه بانک های عامل پرداخت کننده تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن را مشخص کرده است و براساس این سهمیه اعلام شده ، سهم شهرها از تسهیلات اعطایی مشخص شده است و به مردم اعلام خواهد شد که از کدام بانک ها قادر به دریافت تسهیلات خواهند بود. اما بانک مسکن به عنوان بانک اصلی عامل اعطای تسهیلات در حوزه مسکن سهم یک سومی در تامین مالی و اعطای تسهیلات به متقاضیان این پروژه ها دارد.

به گزارش هیبنا، طرح اقدام ملی مسکن به عنوان طرح جایگزین مسکن مهر از حدود یک سال و نیم گذشته مطرح شد و عملیات مربوط به اجرای این پروژه و مقدمات آن نیز در همین بازه زمانی تاکنون آغاز شده است. تاکنون و در قالب مرحله اول ثبت نام ها برای طرح اقدام ملی،240 هزار نفر ثبت نام 

کرده اند که حدود 130 هزار نفر از آن ها واجد شرایط تشخیص داده شده اند. هم اکنون نیز بنا بر اعلام وزیر راه و شهرسازی 180 هزار واحد مسکونی در حال اجرا قرار دارد.

طی روزهای اخیر همچنین وزارت راه و شهرسازی برای کاهش هزینه ساخت و قیمت تمام شده واحدهای طرح اقدام ملی برای مردم و متقاضیان سازمان ها و نهادهای مختلفی را پای کار آورده و با آن ها برای همکاری در این طرح تفاهم نامه هایی را به امضا رساند.

محمود محمودزاده معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در این باره به خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن -هیبنا اعلام کرد: تفاهم نامه هایی با وزارت کشور مبنی بر اینکه شهرداری ها در راستای کمک به اجرای طرح اقدام ملی برای دهک های اول تا سوم درآمدی (گروه های کم درآمد)پروانه ساختمانی رایگان صادر کنند و عوارض صفر درصدی در نظر بگیرند امضا شده است.همچنین در قالب این تفاهم نامه برای دهک های چهار تا 7 حداقل 50 درصد تخفیف صدور پروانه به همراه تقسیط عوارض و سایر همکاری هایی که می توان در راستای رفع موانع و کاهش هزینه های این طرح انجام داد در نظر گرفته شده است.

وی افزود: تفاهم نامه دیگری با سازمان نظام مهندسی و کنترل ساختمان کشور منعقد شده است که براساس آن خدمات مهندسی در طرح اقدام ملی مسکن با اعمال تخفیف های قابل توجه به متقاضیان و پروژه ها ارایه خواهد شد.تفاهم نامه دیگری در راستای تولید مصالح به صورت تهاتری به امضا رسیده است که براساس آن مصالح ساختمانی معادل 10 تا 30 درصد زیر قیمت بازار به صورت اقساط 36 ماهه در اختیار سازندگان قرار می گیرد.مجموع این سه تفاهم نامه حدود 25 درصد در قیمت تمام شده ساختمان های مسکونی طرح اقدام ملی تاثیر دارد و به همین میزان هزینه ها را کاهش خواهد داد.

آخرین بروزرسانی 1399/1/24