پربازدیدترین اخبار پربازدیدترین اخبار

علیرضا بلگوری تاکید کرد

رضایت کارکنان از طراحی بسته ها و محصولات جدید بانک

در ادامه این نشست، پنل بازاریابی مشتریان ارزشمند اعتباری و بنگاه های کوچک و متوسط در بخش مسکن و ساختمان با حضور علیرضا بلگوری عضو هیات مدیره، نادر قاسمی مدیر امور اعتباری، علی کمالی مدیر شعب استان فارس، علی اصغر نادری مدیر شعب خوزستان و علی کشاورز رییس اداره کل بازاریابی برگزار شد.

در این نشست بلگوری با اشاره به خدمات و محصولات جدید بانک در سال جاری اظهار کرد: با توجه به شرایط موجود اقتصادی، طراحی بسته های محصولات جدید بانک به نحوی بوده که بیشتر کارکنان از این خدمات راضی بوده اند.
وی افزود: محصولات جدید بانک، باعث تسهیل در امور شده و در این شرایط سخت اقتصادی که بخش تقاضا اهمیت بیشتری پیدا کرده است، باعث کاهش قیمت تمام شده پول می شود. همچنین جذب منابع از طریق این حساب ها، باعث می شود تا سال آینده از لحاظ اعطای تسهیلات نیز با مشکلی روبرو نباشیم.
عضو هیات مدیره در ادامه به تشریح سیاست های اعتباری چند سال اخیر پرداخت و بیان کرد: سیاست های اعتباری بانک از سال 93 رو به بهبود و تسهیل رفته و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.
بلگوری همچنین بر هزینه شدن مبلغ تسهیلات بانک در بخش های مرتبط تاکید کرد و گفت: تسهیلات بانک باید به منظور خانه دار کردن مشتریان میان درآمدی و در بافت های فرسوده هزینه شود و از اعطای آنها به منظور لوکس سازی خودداری شود.
وی افزود: با توجه به اعطای تسهیلات به سازندگان واحدهای مسکونی و متقاضیان خرید، بهترین فرصت برای کارکنان شعب فراهم است تا با برقراری ارتباط میان این دو قشر، بتوانند واحدهای مسکونی ساخته شده توسط تسهیلات گیرندگان بانک را به متقاضیان خرید مسکن معرفی کنند.
عضو هیات مدیره اظهار کرد: با شروع اجرای طرح مسکن مهر برخی کارکنان معتقد بودن که با اجرای این طرح، بسیاری از مشتریان بخش مسکن بانک را از دست خواهیم داد، در حال حاضر با کاهش نرخ سود تسهیلات و اعطای تسهیلات بر اساس نرخ شورای پول و اعتبار، می توانیم مشتریان خوب را به بانک برگردانده و منابع بانک را افزایش دهیم. 
بلگوری با اشاره به جذب منابع بسیار خوب توسط شعب بیان کرد: از این حیث جزو دو بانک اول هر منطقه و استان هستیم و به همین دلیل برای پرداخت تسهیلات مسکن با رعایت کامل بهداشت اعتباری برای مشتریان خوب هیچ محدودیتی نداریم.

............................................................
در ادامه نادر قاسمی مدیر امور اعتباری به ارایه گزارش بخش تخصیص منابع بدون سپرده طی شش ماه اول سال جاری پرداخت و بیان کرد: یکی از سیاست ها و اهداف کلان بانک در سال جاری، احراز سهم حداقل 50 درصدی از تسهیلات اعطایی در بخش مسکن و ساختمان در کل شبکه بانکی بود که 44 درصد آن محقق شد.
وی افزود: در سال جاری مقرر شد تا مدیریت ها 70 درصد اعتبار ابلاغی بدون سپرده خود را طی 6 ماه ابتدای سال اعطا کنند و 24 مدیریت موفق به تحقق این هدف شدند و مدیریت های فارس، غرب تهران، مازندران، خوزستان و شرق تهران، پنج مدیریت برتر بر اساس میزان مصرف تسهیلات بوده اند.
قاسمی در ادامه به ارایه آمار کل تسهیلات اعطایی بدون سپرده مدیریت ها تا پایان شهریور ماه سال جاری پرداخت و گفت: در سال جاری 4 هزار میلیارد تومان اعتبار در بین مدیریت ها تقسیم شد که تا کنون، 67 درصد آن هزینه شده و از این مقدار، 90 درصد آن در بخش مسکن اعطا شده است.
مدیر امور اعتباری با اشاره به لزوم رعایت بهداشت اعتباری در اعطای تسهیلات بیان کرد: پرداخت تسهیلات توسط بانک برای اقشار میان درآمدی خواهد بود و هرگز برای لوکس¬سازی پرداخت نخواهد شد.
قاسمی با اشاره  اهمیت بنگاه های کوچک و متوسط در ایران و اقدامات بانک در خصوص بنگاه های کوچک و متوسط فعال در بخش مسکن و ساختمان اظهار کرد: اعلام شاخص ها و شناسایی و استخراج مشتریان ارزشمند اعتباری به مدیریت های شعب، انتخاب بنگاه های کوچک و متوسط توسط مدیریت ها بر اساس شاخص های ابلاغی، احصاء نیاز بنگاه های کوچک و متوسط توسط مدیریت ها و اعلام آن به اداره کل اعتبارات و تامین مالی و جمع بندی موارد مطرح شده از سوی مدیریت ها از جمله این اقدامات بوده است.
وی افزود: بررسی نیاز بنگاه های کوچک و متوسط، اخذ مصوبه از هیات مدیره بانک مبنی بر انتخاب 50 بنگاه برتر، برگزاری نشست های کارشناسی به منظور انتخاب 50 بنگاه برتر، اعلام اسامی بنگاه های منتخب به مدیران شعب به منظور اعتبارسنجی، تشکیل پرونده تسهیلاتی و ارسال آن به اداره کل اعتبارات و تامین مالی به منظور بررسی و تصمیم گیری در کمیته عالی اعتباری و تنظیم گزارش در خصوص پرونده-های تسهیلاتی و اخذ مصوبه و ابلاغ آن به مدیریت های شعب به منظور اجرایی کردن مفاد مصوبه از جمله دیگر اقدامات بوده است.
مدیر امور اعتباری با برشمردن اقدامات بانک در خصوص بنگاه های بزرگ فعال در بخش مسکن و ساختمان گفت: بررسی اقلام عملکردی ترازنامه، نسبت های مالی و صورت حساب سود و زیان، کنترل نتایج بررسی و انتخاب 63 شرکت، خارج کردن شرکت های سرمایه گذاری از لیست شرکت های انتخابی، طبقه بندی بنگاه ها در 8 طبقه بر اساس نوع فعالیت، اخذ استعلام های مربوط از جمله استعلام بدهی غیر جاری و چک برگشتی و اخذ مصوبه از هیات مدیره بانک به منظور انتخاب 25 شرکت برتر بورسی به عنوان شرکت¬های مستعد برای تبدیل شدن به مشتریان ارزشمند بانک، از جمله اقدامات بانک در این خصوص بوده است.
وی افزود: اعتبارسنجی و احصاء نیاز شرکت ها و تهیه بسته خدمات اعتباری به منظور پاسخگویی به نیاز اعتباری شرکت های منتخب، تشکیل پرونده تسهیلاتی و ارسال آن به اداره کل اعتبارات و تامین مالی به منظور بررسی و تصمیم گیری در کمیته عالی اعتباری و تنظیم گزارش توسط مدیریت امور اعتباری به هیات مدیره بانک در خصوص پرونده تسهیلاتی مذکور، اخذ مصوبه و ابلاغ آن به مدیریت شعب ذیربط به منظور اجرایی کردند مفاد مصوبه نیز از دیگر اقدامات بانک در خصوص بنگاه های بزرگ فعال در بخش مسکن و ساختمان بوده است.
قاسمی در پایان اظهار کرد: با توجه به اینکه رسالت و ماموریت مدیریت امور اعتباری در سال جاری، ایجاد رونق اقتصادی و خروج از رکود است و با توجه به اینکه هر گونه تغییر در بخش مسکن موجب بروز تغییرات مهم اقتصادی خواهد شد، بانک می تواند در دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی نقش تعیین کننده ای داشته باشد، به طوریکه با پاسخگویی به نیازهای بنگاه های تولیدی در بخش مسکن و ساختمان از طریق بازار پول و سرمایه باعث رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال و بهبود معشیت آحاد مردم شود.
اقدامات انجام شده مدیریت فارس در حوزه اعتباری تشریح شد
در ادامه این نشست علی کمالی مدیر شعب استان فارس به مقایسه سیاست های اعتباری سال 94 و 95 پرداخت و اظهار داشت: سیاست های اعتباری در سال جاری، روان سازی شده و با توجه به ابلاغ آن قبل از شروع سال جاری و تامین اعتبار و تسهیل روند آن پیشرفت خوبی را شاهد بودیم.
کمالی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه اعتباری در استان فارس بیان کرد: اجرای طرح شوال 40 از عید فطر سال جاری شروع شد و بر اساس آن قصد داشتیم تا منابع مدیریت را به 40 هزار میلیارد ریال افزایش دهیم که این امر تا پایان شهریور ماه سال جاری محقق شده است.
وی افزود: یکی از اقدامات انجام شده در حوزه مسکن برای افزایش سهم بازار، مراجعه میدانی به واحدهای در حال احداث بود. طی این طرح به حدود 560 واحد در حال ساخت مراجعه کردیم که از این تعداد، 60 فقره منجر به عقد قرارداد شد و 100 مورد در حال افتتاح حساب هستند.
مدیر شعب استان فارس یکی دیگر از اقدامات مدیریت را دریافت فایل متقاضیان اخذ پروانه ساختمانی از نظام مهندسی دانست و گفت: تا کنون با 310 مورد از این متقاضیان عقد قرارداد شده است.
کمالی همچنین تفویض اختیارات بخشی از اختیارات به روسای شعب موفق در قالب رهبری مشارکتی، تمرکز در اعطای تسهیلات بخش مسکن، برگزاری نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان، برگزاری نشست مشورتی بخش مسکن و ساختمان با حضور تمام متولیان استانی از جمله شهرداری و نظام مهندسی به صورت ماهیانه را از دیگر اقدامات این مدیریت در سال جاری برشمرد.
وی افزود: تبلیغات گسترده در خصوص پرداخت تسهیلات مشارکت، برگزاری همایش مشترک فرصت های سرمایه-گذاری با همکاری شرکت سرمایه گذاری مسکن جنوب، تنظیم اساسنامه مخاطبان مسکن و ساختمان و ایجاد ساختار آن و تشکیل بانک اطلاعاتی تولیدکنندگان مصالح ساختمانی و ورود به بانکداری شرکتی را از دیگر اقدامات مدیریت فارس طی سال 95 دانست.
مدیر شعب استان فارس در پایان به ارایه پیشنهادات خود به منظور بهبود شرایط پرداخت و بیان کرد: بازنگری در سیاست های اعتباری و تدوین و اصلاح و انطباق با شرایط روز کشور به خصوص در بخش تمدید مشارکت ها، تدوین نظام رتبه بندی مشتریان اعتباری، ایجاد مزیت های رقابتی برای مشتریان خاص، برنامه ریزی و تدوین سیاست های اعتباری به منظور تشویق انبوه سازان برای احداث واحدهای کوچک و متوسط، تدوین سیاست های اعتباری مجزا برای مناطق مختلف کشور بر اساس ظرفیت های هر منطقه، روان سازی در بخش ارزی و اعطای تسهیلات مرابحه عام در قبال سپرده بلندمدت از جمله مواردی است که می تواند مورد بازنگری مجدد قرار گیرد.

تشریح اقدامات مدیریت خوزستان توسط مدیر استان
در ادامه این نشست علی اصغر نادری مدیر شعب استان خوزستان به تشریح فعالیت های این مدیریت طی سال جاری پرداخت و اظهار کرد: برگزاری نشست با رییس انجمن انبوه سازان استان و امضای تفاهم نامه دوجانبه، ایجاد بانک اطلاعاتی از انبوه سازان فعال در استان برای بازاریابی منابع و مصارف، تهیه بانک اطلاعاتی از سازندگان واحدهای ساختمانی از شهرداری، مکاتبه با تمامی نهادها، سازمان ها، تعاونی مسکن و شهرداری ها و فعال کردن بیش از پیش گروه های بازاریابی از جمله فعالیت های این مدیریت طی سال جاری است.
نادری با اشاره به لزوم ثبات در سیاست های اعتباری در سال های آتی بیان کرد: یکی از مشکلات مطرح شده توسط انبوه سازان استان، عدم اعتماد به ثبات اعتباری به خصوص در بخش فروش اقساطی بدون سپرده است.
وی در پایان به تشریح برنامه های آینده مدیریت خوزستان پرداخت و گفت: فرهنگ سازی میان کارکنان در زمینه لزوم پرداخت تسهیلات مناسب و به موقع، تشریح مزایای این پرداخت و توجیه کارکنان در این خصوص از جمله برنامه های آتی این مدیریت است و با توجه به وجود شرکت های بزرگ نفتی و پتروشیمی در استان خوزستان و گردش پولی عمده آنها در صورت فعال شدن بخش ارزی می توانیم مشتریان خوبی را برای بانک جذب کنیم.

رییس اداره کل بازاریابی
مشتریان هدف مجتمع‌سازان و شرکت‌های پیمانکاری و صنایع پیشین و پسین بخش مسکن و ساختمان هستند

در ادامه این نشست علی کشاورز رییس اداره کل بازاریابی به تشریح اهمیت بخش مسکن و ساختمان در اقتصاد ایران پرداخت و اظهار کرد: بخش مسکن سهم 33 درصدی از سبد هزینه خانوار را به خود اختصاص داده و طی سه دهه اخیر سهم 4/1 تا 6/4 درصدی ارزش افزوده صنعت ساختمان نسبت به ارزش افزوده ایجادی کل اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: بانک مسکن، راهبر نظام تامین مالی بخش مسکن و ساختمان است و با 77 سال سابقه ارایه خدمات تخصصی به آحاد مردم قدیمی ترین بانک تخصصی کشور در زمینه مسکن و ساختمان به شمار می آید.
کشاورز ایجاد تحرک اقتصادی با رونق‌ بخشیدن به بخش مسکن و صنایع وابسته، تامین مسکن اقشار ضعیف و متوسط، اعطای تسهیلات به منظور ساخت واحدهای ارزان‌قیمت و با قیمت متوسط و ایفای نقش سوپرمارکت مالی به منظور ارایه راهکارهای مالی به فعالان بخش مسکن و ساختمان را از جمله وظایف بانک در شرایط مالی موجود جامعه دانست. 
رییس اداره کل بازاریابی با تشریح نقش محوری سپرده‌های خرد و ارزان قیمت در فعالیت‌های بازاریابی بیان کرد: برخورداری از اوصاف پایداری و ماندگاری، برخورداری از اثر مثبت انباشت تدریجی، کاهش ریسک اتکا به منابع بزرگ، ابزاری موثر در ایجاد تعادل در وضعیت منابع بانک، ترویج و اشاعه رژیم پس‌انداز در اقشار مختلف و اثر قهری انباشت منابع در افزایش قدرت اعطای تسهیلات به بخش مسکن و ساختمان از جمله نقش های محوری این سپرده ها در فعالیت های بازاریابی است.
کشاورز، مشتریان هدف بخش مسکن و ساختمان را شامل مجتمع‌سازان و شرکت‌های پیمانکاری، صنایع پیشین و پسین مرتبط با بخش مسکن و ساختمان و ارگان‌ها و نهادهای مرتبط با بخش مسکن و ساختمان دانست و گفت: صنایع پیشین و پسین مرتبط با بخش مسکن و ساختمان شامل صنایع مصالح ساختمانی، ماشین‌آلات، تجهیزات و منصوبات می¬شود و باید به این صنایع توجه خاصی داشته باشیم.
وی در پایان به بیان ویژگی های مشتریان ارزشمند اعتباری پرداخت و افزود: دارا بودن حداقل رتبه اعتباری A با تایید مدیریت شعب، عدم وجود سابقه چک برگشتی و تسهیلات معوق در شبکه بانکی و عدم سابقه صدور اجراییه علیه آنها از سوی بانک، تمرکز فعالیت در بخش مسکن و ساختمان و مراودات مالی مطلوب با بانک، عدم معرفی مشتری از سوی مراجع ذیصلاح به عنوان بدحساب و میزان سرمایه ثبتی و وجود صورت های مالی و نسبت های مالی مطلوب از جمله این ویژگی هاست که باید مورد توجه قرار گیرد.

آخرین بروزرسانی 1395/8/23