تازه های اخبار تازه های اخبار

تشريح طرح «2و1» در مديريت شعب استان بوشهر

جلسه اي با عنوان برگزاري مجمع ارزيابي عملكرد شعب استان بوشهر با حضور عقيل زينلي مدير شعب استان، معاونين ايشان، كارشناسان مديريت، مسؤولين شعب، روساي دواير مديريت برگزار گرديد.

«به نام خدا»

تشريح طرح «2و1» در مديريت شعب استان بوشهر

 جلسه اي با عنوان برگزاري مجمع ارزيابي عملكرد شعب استان بوشهر با حضور عقيل زينلي مدير شعب استان، معاونين ايشان، كارشناسان مديريت، مسؤولين شعب، روساي دواير مديريت  برگزار گرديد.

      در اين جلسه به بررسي و تجزيه و تحليل آماري شاخص هاي ارزيابي عملكرد شعب در شش ماهه نخست سال پرداخته شد ونقاط  قوت و ضعف شعب  مورد بررسي قرار گرفت .

سپس عقیل زینلی مدیر شعب استان بوشهرگفت:  بانک با هدف تجهیز بهینه منابع و تخصیص هدفمند اعتبارات،‌ طرحی تحت عنوان طرح «2و1» را به تصویب رسانده است که براساس آن، همزمان با سپرده گذاری با حداقل سپرده مشخص، در ازای درصدی از مبلغ سپرده، تسهیلات میان مدت (حداکثر 5 ساله) به فرد سپرده گذار پرداخت میشود.

   وی با تشریح ابعاد مختلف شرایط سپرده گذاری و تسهیلاتی طرح «2و1»   عنوان داشت: در این طرح، نرخ سود سپرده گذاری به شکل نرخ سود علی الحساب سالانه معادل 2 درصد است که همانند سایر سپرده های کوتاه مدت عادی محاسبه و به حساب مشتریان پرداخت می شود. همچنین نرخ سود تسهیلات نیز رقمی برابر با یک درصد سالانه است.

زینلی با بیان اینکه در طرح «2و1»، یک سپرده گذار می تواند نرخ سود سپرده گذاری و تسهیلات مربوطه را هم زمان دریافت کند،‌ افزود: تسهیلاتی که در چارچوب طرح «2و1» به مشتریان پرداخت می شود، تسهیلات مرابحه است به این معنا که یک کالا یا خدمات با قیمت مشخص فروخته می شود و اقساط آن از خریدار دریافت خواهد شد. وي افزود: در طرح «2و1» بانک مسکن، سپرده فرد سپرده گذار به عنوان وثیقه تسهیلات توسط بانک پذیرفته می شود و در مدت بازپرداخت تسهیلات، نسبتی از سپرده به تسهیلات، به عنوان سپرده مسدودی نزد بانک به عنوان وثیقه قرار می گیرد.

زینلی با یادآوری اینکه تسهیلات طرح «2و1» هم به سپرده گذار و هم به بستگان درجه یک او همچون پدر، مادر،‌‌ همسر و فرزند قابل پرداخت است افزود: بانک مسکن در عین حال برای ارایه تسهیلات به مشتریان حقوقی خود، امکان استفاده از امکانات طرح «2و1» از سوی کارفرمایان برای کارمندان شرکت ها را نیز فراهم کرده است.

وي بر لزوم توجه ویژه به اصل پیگیری جدی وصول مطالبات به عنوان یک شاخص تاثيرگذار در وصول منابع ارزان قيمت صفر درصدي نگهداري شده نزد گيرندگان تسهيلات تاكيد كرد و در خصوص آثار و پیامدهای نامطلوب ناشی از افزايش مطالبات هشدار داد.

زينلي وصول مطالبات را بخش حساس و مهم بانك خواند و افزود: افزايش روز افزون مطالبات بانك مي تواند براي ما تهديدي باشد ولي حركتي خوبي در جهت كاهش آن آغاز شده كه بايد اين فعاليت تداوم داشته باشد تا در پايان سال به جايگاه شايسته اي برسيم.

  ايشان همچنين وصول مطالبات را ابزاري براي تامين مالي به منظور پرداخت تسهيلات جديد به متقاضيان اعلام نموده و بر لزوم توجه به اعتبارسنجي دقيق متقاضيان و رعايت بهداشت اعتباري به عنوان اهرم هاي در اختيار شعب در بخش وصول مطالبات و از همان بدو پرداخت تسهيلات تاكيد نمود.

     زينلي افزود: ما بايد بدنبال جذب منابع خرد ، ارزان قيمت و پايدار باشيم. هركسي مي بايست  به سهم خودش از هر ارباب رجوع حداكثر بهره وري را كسب نمايد. وي افزود: ما منابع  كلان زيادي را در اختيار داريم كه بايد اينها را تبديل و جايگزين به منابع خرد نماييم تا چنانچه شاهد خروج اين منابع كلان بوديم با بحران كاهش منابع مواجه نشويم.

     سپس موسي رحيمي معاون اجرايي مديريت شعب استان با اهميت به مقوله كنترل و نظارت گفت: منظور از كنترل اين است كه انجام امور بانكي صحيح به همكاران آموزش داده شود و بايد با انتقال موارد به همكاران با جديت و سرعت به سمت اهداف بانك حركت كرد.

    در ادامه مهدي جمالوندي معاون مالي و فن آوري مديريت شعب استان با ارائه آماري از عملكرد حوزه بانكداري الكترونيك گفت: از ابتدای سال با بررسی دقیق عملکرد و پتانسیل شعب اهداف بانکداری الکترونیک به صورت واقع  بینانه  به  شعب اختصاص داديم  و هر ماه نتایج تحلیلی عملکرد بانکداری الکترونیک را به صورت مکتوب به هر شعبه ارسال كرديم  و مشاوره های لازم  در خصوص بهبود وضعیت به شعب ارائه می شود. که در همین راستا با تلاش کلیه پرسنل مجموعه در ارزیابی عملکرد شهریور ماه 98 در بخش آیتم های بانکداری الکترونیک در بین مدیریت های کشور رتبه 1 کسب گردید.

    وي افزود: با عنایت به اینکه در حوزه بانکداری الکترونیک جا برای خلاقیت و رشد بیشتر همواره وجود  دارد در نظر داریم طرح آموزشی و رفع ایراد به صورت شعبه به شعبه اجرا نماییم.

 

 

آخرین بروزرسانی 1398/9/4